Customer Login

Lost password?

View your shopping cart

تاریخچه گروه

تاریخچه گروه

اندیشۀ ایجاد گروه تحقیقاتی معماری دوران تحول در سال ۱۳۶۱ شکل گرفت و یک سال بعد در جمعی دانشجویی و با عضویت پنج داوطلب به تحقق پیوست. شناخت تاریخ معماری معاصر و معرفی نمونه آثار و نیز معماران شاخص این دوره، انگیزه اولیه شکل­ گیری این گروه تحقیقاتی بود. تا آن زمان با وجود نیاز مبرم به ادبیات تحلیلی و تاریخی معماری این دوره، راه کار سازمان­ یافته و مؤثری برای حمایت و هدایت شیفتگان تحقیق وجود نداشت. در نتیجه فعالیت­ های تحقیقاتی با مشکلات فراوانی روبه ­رو می­شد، که منجر به انصراف فعالین و در برخی موارد توقف فعالیت پژوهشی می­ گردید. در آغاز راه مشکلات دسترسی به اسناد و مراجع آشکار شد. بیشتر آثار منتشر شده راجع به معماری این دوره متکی بر اسناد معتبر نبود و گاه تا برداشتی شخصی و غیر­مستند تنزل می ­یافت. مراجع و اسناد مورد نیاز بسیار متنوع و پراکنده بود، و برای دسترسی به آنها تحقیقات وسیع کتابخانه ­ای به موازات مراجعات میدانی، و استفاده از خاطرات مکتوب و تاریخ شفاهی در سطحی گسترده، ضرورت داشت. در مورد مطالعات کتابخانه ­ای کافی است به مراجعی از قبیل روزنامه ها و انواع نشریات ادواری، آرشیو اسناد اداری و مراکز مختلف اسناد ملی و معماری اشاره کرد تا وسعت فعالیت جمع­ آوری اطلاعات معلوم شود. دهه ۶۰ به پایان نرسیده بود که گروه تحقیق به درک نوینی از ضرورت ها دست یافت. در سال­های آغازین دهۀ ۷۰ فعالیت آزاد تحقیقاتی به وظیفه­ ای حرفه­ ای و ملی تبدیل شد و اهداف تحقیقاتی گسترش یافت. رابطه زمینه­ های مختلف از قبیل مدرنیته، صنعت، باستان شناسی، معماری جهان و تحولات سیاسی ـ­ اجتماعی مورد توجه واقع شد و ارائه تاریخ تحلیلی مستندی از معماری این دوره، ضمن معرفی معماران و آثار آن­ها، در دستور کار قرار گرفت.

«معماری دوران تحول» به دوره­ای از معماری سرزمین ایران می ­پردازد که تحول، یکی از مشخصه ­های مستمر آن است. از دیدگاه تاریخی، این دوره از اواسط دوران سلطنت ناصرالدین­ شاه قاجار شروع شده و تاکنون ادامه یافته است. در این دوره، تحول با مشخصه ­های متغیری همراه است. معماران ایرانی و خارجی در این دوره بناهای متعددی ساخته­ اند که به تأثیر از زمینه­ های مختلف و مشخصه ­های متغیر دوران تحول شکل ­گرفته و قابل طبقه­ بندی در دوره­ های تاریخی متمایزی است. بر اساس این طبقه ­بندی، ارائه نتایج تحقیق در قدم اول شامل معرفی معماران منفرد و آثار معماری آنهاست. با معرفی معماران هر دوره، در قدم بعدی امکان معرفی دوره­ های تاریخی و نهایتاً کلیت معماری دوران تحول فراهم می­شود. به این ترتیب نتایج در سه سطح قابل ارائه است. معرفی معماران، معرفی دروه­ های تاریخی و ارائه تاریخ تحلیلی معماری دوران تحول.

اکنون سی سال از شروع فعالیت گروه معماری دوران تحول می­گذرد. در سراسر این مدت، علاوه بر فعالیت مستمر اعضا در طول هفته، جلسات کار گروه هر سه ­شنبه حتی در برخی اوقات در ایام تعطیل رسمی به منظور هم ­اندیشی در مورد یافته ­ها تشکیل شده است.

pic

عکس از دوره های مختلف فعالیت گروه